Tipy jak ušetřit peníze okamžitě

Patříte mezi ty lidi, kteří neumí ušetřit ani korunu? Žijete od výplaty k výplatě, od rychlé půčky k jiné půjčce a někdy si musíte dokonce půjčovat od známých? Takovou situaci mohou způsobit dvě zásadní věci – nízké příjmy a vysoké výdaje, anebo kombinace obou. Z každé výplaty by jste si měli ušetřit nějaké peníze a odložit je na horší časy. Jak ušetřit se dá naučit, chce to jen sebekontrolu a přemýšlet. Máme pro vás pár rad, jak na to.

1. Vytvořte si finanční rezervu a pak utrácejte

Mějte na paměti jedno zlaté pravidlo dělení výplaty na tři díly: nejprve zaplaťte složenky, část z výplaty odložte jako finanční rezervu a z toho co vám zbude, utrácejte. Vycházet musíte ze svých reálných možností a také to závisí zda jste bez závazků, nebo máte rodinu. Začít můžete s nižší částkou a dle situace ji postupně můžete navyšovat.

2. Nakupujte podle seznamu a v akcích

Utrácet za zboží, které vlastně ani nepotřebujete, láká hlavně ve velkých marketech, kde je nabídka obrovská. Velký nákupní košík láká k velkým nákupům. Utratit velké peníze můžete ale i za oblečení nebo kosmetiku. Před nákupem jídla si napište seznam a řiďte se podle něj. Všímejte si akčního zboží a nenechte se zlákat širokou nabídkou. Nakupte jen to co opravdu potřebujete. Dělejte spíše menší nákupy, ať zbytečně nevyhazujete jídlo, které jste nestačili sníst.

3. Porovnávejte nabídky na různé produkty

Nedělejte ukvapená rozhodnutí a přemýšlejte nad jednotlivými nabídkami, zda jsou opravdu výhodné, nebo je to je marketingový trik, pro získání zákazníků. To může platit pro různé nabídky, třeba na mobilního operátora nebo poskytovatele energií nebo internetu v domácnosti. Srovnejte nabídky jednotlivých poskytovatelů ještě dříve, než cokoli podepíšete. Stejně je tomu i u finančních produktů, nechte si zkontrolovat a přepočítat pojistky za auto nebo životní pojištění, protože zbytečné měsíční poplatky mohou na konci roku dělat i tisíce korun.

4. Uskromněte se co se zábavy týče

Fotky od přátel na Facebooku, různé kulturní akce a krásné počasí během celého roku lákají si užívat. Ale každá sranda něco stojí. Mnoho Čechů si rádo užívá i když na to mnohdy nemají. Je dobré se nad tímto zamyslet, volný čas se dá trávit i tak že neutratíte majlant, třeba procházkou nebo sportováním v přírodě. Pokud už se na nějako akci vydáte, stanovte si rozpočet a ten se snažte nepřekročit.

5. Zbavte se předražených úvěrů a půjček

Přemýšlejte také nad tím, kolik platíte za půjčky, které máte. Máte možnost je převést k jinému poskytovateli, který nabízí výhodnější úrok a méně poplatků, takto se dá refinancovat. Můžete také konsolidovat, což znamená že převedete všechny půjčky k jednomu poskytovateli a tak ušetříte tím, že budete platit jen jednu splátku a jeden poplatek.

11.11.1017